Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a. s.

Ako nás nájdete Plán areálu Facebook

034/664 4951-5

sekretariat@nspskalica.sk
 • Domov
 • Rady pre rodičov

Rady pre rodičov

Pre mnohých rodičov malých detí je strašiakom napr. vysoká teplota, nevoľnosť, zápcha či prehriatie. Vybrané usmernenia, rady a tipy majú pomôcť rodičom v starostlivosti o deti pri výskyte týchto bežne sa vyskytujúcich chorobných stavov. Zvolené postupy majú pomôcť v predchádzaní prípadným komplikáciám a umožňujú bezpečný návrat dieťaťa do stavu zdravia. Rešpektujte, prosím, prípadné usmernenia o potrebe vyhľadania lekárskej pomoci. 

 

TEPLOTA

Ako zvládnuť vysokú teplotu?

 • 1. zabezpečiť dostatok tekutín, napr. nesýtené minerálky, vodu z vodovodu, čaj
 • 2. podať liek na zníženie teploty

V lekárni sú dostupné lieky na zníženie teploty na báze paracetamolu a ibuprofenu. Tieto lieky možno dostať vo forme tabliet, sirupu alebo čapíku a sú voľne predajné bez receptu. Ak dieťa vracia, podávajú sa čapíky, ktorých účinnosť nastupuje rýchlo. Dávkovanie je uvedené v príbalovom letáku k lieku, orientujeme sa hlavne podľa hmotnosti dieťaťa. Liek podávame pri teplote nad 38°C. Interval medzi podaniami by mal byť minimálne 6 hodín. Pri vysokej teplote nad 39°C je vhodné tieto dva preparáty kombinovať s odstupom aspoň 3-4 hodiny. Veľmi účinnou metódou na zníženie teploty nad 39ºC sú zábaly, prípadne sprcha o teplote cca 22°C. Studenú pokrývku prikladáme na trup dieťaťa, zábaly ponecháme asi 5 – 10 minút, pokračujeme v závislosti na vývoji ochorenia. Telesná teplota klesne po jednom až troch zábaloch o 1 – 1,5ºC. Veľmi dôležitý je telesný kľud a dostatok tekutín!

 

HNAČKA, NEVOĽNOSŤ

Ako zvládnuť hnačku a nevoľnosť?

Základom liečby je dodržiavanie prísnej diéty a podávanie probiotík.

 • 1. deň: čierny čaj nesladený, minerálka alebo dojčenská nesýtená voda po malých množstvách, starší rožok, sucháre
 • 2. deň: doobeda - čierny čaj + rožok, 1 roztlačený banán, strúhané jablko bez šupky, olúpané roztlačené zemiaky alebo varená ryža, poobede – čaj, rožok, večer – zemiaky, ryža
 • 3. deň: viď ako 2. deň, na obed – zeleninový vývar s mletou zeleninou, večer – riedka krupica, ideálne bez mlieka, príp. v mlieku riedenom na polovicu vodou – nesladiť, alebo ryžová kaša
 • 4. deň: ráno – čierny čaj + rožok, desiata – banán, obed – zeleninový alebo mäsový vývar s cestovinou, večer – krupica bez masla – málo osladená, olovrant – probiotický jogurt
 • 5. deň: normálna strava, bez omáčok a sladkostí 

Pri pretrvávajúcej hnačke sa môže u dieťaťa objaviť komplikácia z dehydratácie – znížené napätie kože, zrýchlený pulz, malátnosť, únava, pocit sucha v ústach. Vtedy je nutné vyšetrenie lekárom.

 

ZÁPCHA

Ako zvládnuť zápchu u detí?

Úprava životosprávy je prvým krokom v liečbe. Dieťa potrebuje dostatočnú telesnú aktivitu, pobyt na čerstvom vzduchu, striedať pohyb s odpočinkom, mať pravidelný čas na povinnosti a zábavu.

Diéta má obsahovať dostatok tekutín, zvýšiť ich príjem treba najmä pri zvýšenej telesnej aktivite. Je žiadúce obmedziť v strave potraviny s obstipačným efektom (čokoláda, sladkosti), nadbytok sladkého mlieka nahradiť kyslomliečnymi výrobkami alebo probiotickými jogurtami. U dojčiat môže byť jednou z príčin zápchy aj alergia na bielkovinu kravského mlieka, v týchto prípadoch sa stolica po vysadení mlieka a mliečnych výrobkov upraví.

Najdôležitejšou súčasťou diéty je vláknina, ktorá je nestráviteľná a je základom objemu stolice. Výborným zdrojom vlákniny sú strukoviny, celozrnné pečivo, listová a koreňová zelenina, ovocie, orechy. Kukuričné a pšeničné otruby môžeme pridávať napríklad do jogurtov, koláčov.

Je vhodné ráno podať na lačno 2-3 sušené marhule, príp. slivky, zapiť ich tekutinou alebo si pripraviť lekvár. Takisto ráno na lačno je vhodné vypiť 2 dcl 100% džúsu (napríklad mrkva, pomaranč...) alebo teplej vody.

Neprejedať sa, jesť pravidelne a v kľude, cvičenie, masáž brucha – teplou rukou masírovať bruško v smere hodinových ručičiek, u väčších detí pritláčať tenisovú loptičku za hlbokého nádychu, následne hlbokého výdychu a krátkeho zadržania dychu, vzápätí 10-15 krát rýchlym vťahovaním a vytláčaním bruška opakovať ešte 4-5x.

Dôležitý je nácvik na stolicu, dieťa posádzať každý deň v rovnakom čase.

Farmakoterapia má nastúpiť až po použití predchádzajúcich metód liečby, prípadne sa s nimi kombinuje. Preháňadlá sa u detí až na výnimočné prípady neodporúčajú používať.

Ak zápcha pretrváva alebo sa objaví náhle bez predchádzajúcich problémov z vyprázdňovaním alebo sa v stolici objavila krv, je nevyhnutné vyhľadať lekára. 

 

AKÚTNA LARYNGITÍDA

Ako zvládnuť akútnu laryngitídu?

Akútna laryngitída je vírusové ochorenie, pri ktorom vzniká opuch hlasiviek a priľahlých častí dýchacích ciest. Opuch spôsobí chrapot a štekavý kašeľ.

OPATRENIA, KTORÉ POMÔŽU VÁŠMU DIEŤAŤU KĽUDNEJŠIE DÝCHAŤ:
 • V izbe dieťaťa často a dostatočne vetrajte, musí tam byť chladný a vlhký vzduch. Použite zvlhčovač alebo mokré plienky v okolí postieľky.
 • Hlavu musí mať dieťa vyššie ako nohy.
 • Ak má dieťa teplotu vyššiu ako 38ºC, podávajte lieky na zníženie teploty.
 • Ak sa stav dieťaťa zhorší, vezmite dieťa na 5 minút k oknu na chladný vzduch, ukľudnite ho a pripravte ho na cestu k lekárovi.
 • Ak máte doma liek z rady kortikoidov, možno ho podať vo forme tabletky alebo čípku.
ZNÁMKY ZHORŠOVANIA STAVU SÚ:
 • Dýchanie je rýchlejšie a hlasnejšie.
 • Objaví sa bledé až namodralé sfarbenie kože okolo úst, nosa, očí, uší.
 • Dieťa nie je schopné piť alebo sliní viac, než je obvyké.
 • Stav sa nelepší ani na chladnom vzduchu.
 • Dieťa je veľmi nekľudné alebo naopak veľmi apatické, skleslé.

Ak zistíte z niektorú z uvedených známok zhoršovania stavu, volajte RZP (155 alebo 112) alebo dieťa urýchlene dopravte k vášmu lekárovi, na Pohotovostnú službu alebo na detské oddelenie do nemocnice.

Akútna laryngitída sa aj po vyliečení môže opakovať.

 

 

PREHRIATIE

V letnom období sú deti, najmä tie najmenšie – novorodenci, dojčatá, batoľatá náchylné na prehriatie. Malé deti majú menej efektívne potenie, vyššiu energetickú potrebu a hlavne nie sú schopné sa samé napiť. Preto sú riziká prehriatia vyššie a pri zanedbaní stavu je úmrtie reálnou hrozbou.

Je neprípustné nechávať deti v horúcom počasí v zatvorenom aute samé bez dozoru. Čím menšie dieťa, tým väčšie je riziko prehriatia a dehydratácie. Najmä u novorodencov a dojčiat, u ktorých je fyziologický reflux stravy, hrozí aj riziko zadusenia. Teplota v zaparkovanom aute na priamom slnku môže za niekoľko minút presiahnuť 50°C. Aj napriek pootvorenému oknu  je cirkulácia vzduchu minimálna. Najmenšie deti sú pri vysokej teplote náchylné k rýchlej dehydratácii už po niekoľkých minútach. Závažnosť stavu závisí od veku dieťaťa, hmotnosti, dĺžky pobytu v aute a teploty v aute.

Ako predchádzať úpalu a prehriatiu u detí?

V horúcom počasí sa treba vyhýbať priamemu slnku hlavne medzi 11:00 a 15:00 hod., podľa možnosti sa radšej zdržiavať v tieni.
V extrémne horúcom počasí je vhodné nevychádzať von.
Oblečenie by malo byť vzdušné, nie priliehavé, v bledších farbách, nemala by chýbať pokrývka hlavy.Nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín. Vhodným typom tekutín sú ovocné a bylinné čaje, voda z vodovodu, neperlivé minerálky bez príchute, 100% džúsy sa odporúča riediť vodou. Nevhodné sú farebné malinovky, sladené sýtené nápoje, káva, silné čierne čaje, neprípustné sú alkohol a energetické nápoje. Čo sa týka stravy mala by byť ľahko stráviteľná a ani v letnom počasí by sme nemali vynechávať polievky. 

ORIENTAČNÝ BAZÁLNY PRÍJEM TEKUTÍN U DETÍ NA DEŇ
 • do roka  100 - 150ml/kg,
 • u detí 2 - 5-ročných 100ml/kg,
 • u deti od 6 rokov cca 50-80ml/kg.

Samozrejme potreba sa zvyšuje v horúcom počasí a pri zvýšenej fyzickej námahe až 2-3 násobne. 

 

Oznamy

SONO bedrových kĺbov novorodencov v pôrodnici

31.12.2020 : Všetci novorodenci, ktorí od marca 2020 opúšťajú skalickú pôrodnicu, majú skríning bedrových kĺbov vykonaný. Sonografické vyšetrenie aktuálne vykonávame na novorodeneckom oddelení v rámci hospitalizácie na pôrodnici.
V prípade, že ide o rodičku, ktorá nerodila v Skalici alebo z iného dôvodu nemá dieťatko vyšetrenie absolvované, môže sa objednať na SONO bedrových kĺbov na č.t. 034 69 69 249. Ďakujeme za pochopenie.


Reumatologická ambulancia

01.08.2020 - 27.11.2020 : Reumatologická ambulancia FNsP Skalica je z dôvodu vzdelávania lekára v období od augusta do novembra mimo prevádzku. Všetkým pacientom objednaným na uvedené obdobie bol pridelený náhradný termín. O zrušení pôvodného termínu boli informovaní SMS správou. Informácia o náhradnom termíne je zasielaná pacientom tiež formou SMS správy. Pacienti sa môžu informovať na pridelené termíny aj v klientskom centre, a to telefonicky (034 69 69 206, 034 69 69 207) alebo osobne (vestibul hlavnej budovy, 6.00 – 15.30 hod.). S požiadavkou na predpis liekov kontaktujte prosím vášho všeobecného (obvodného) lekára. Ďakujeme za pochopenie.


BLOKOVANIE HOVOROV DO AMBULANCIÍ

31.12.2020 : Pre ambulancie v rezervačnom systéme MaPa sú telefonické hovory do ambulancií v čase od 8.00 do 13.00 hod. blokované (10 ambulancií). Pacienti môžu kontaktovať v tomto čase pre účely rezervácií klientske centrum - 034 69 69 206 (-207). Oznam platí na neurčito.


ONKOLOGICKÉ VYŠETRENIA

14.10.2020 - 30.11.2020 : Onkologická starostlivosť je počas mimoriadnej situácie poskytovaná nasledovne:
Plánované odbery a kontrola pacienta sa vykonávajú po telefonickom objednaní na tel. číslach 034 69 69 365 (MUDr. Nečas) alebo 034 69 69 463 (MUDr. Mišová).
Akútne stavy a zhoršení pacienti sú vybavovaní priebežne.
Pacienti objednaní na podanie chemoterapie sú vybavovaní podľa objednania.
Pacientov,  ich rodinných príslušníkov a sprievodcov žiadame, aby dodržiavali hygienické nariadenia (rúško, dezinfekcia rúk, odstup).
Ďakujeme za pochopenie.   


Všetky oznamy

Potrebujete poradiť? Napíšte nám:

Cestou kontaktného formulára nie je možné riešiť starostlivosť o neodkladné stavy, stanoviť diagnózu, stanoviť liečebný postup, objednať sa na vyšetrenie, výkon alebo službu, ani dohodnúť si hospitalizáciu. Odpoveď očakávajte v priebehu niekoľkých dní.