Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a. s.

Ako nás nájdete Plán areálu Facebook

034/664 4951-5

sekretariat@nspskalica.sk
 • Domov
 • Pôrodná starostlivosť

Pôrodná starostlivosť

Pôrodné služby

Očakávate prírastok do rodiny? Ak zvažujete, že svoje dieťatko privediete na svet v skalickej pôrodnici, možno vám uľahčia rozhodnutie práve nasledujúce informácie. Uvádzame ich v časovej súslednosti, ako sú naviazané na jednotlivé pôrodné doby, tehotenstvom počínajúc a starostlivosťou o bábätko končiac. 

V prípade rizikového tehotenstva sa odporúča návšteva poradne (gynekologickej ambulancie) najneskôr v 38.týždni, u fyziologického (bezproblémového) tehotenstva môžete s návštevou počkať do 38. týždňa. INFORMÁCIE O AMBULANCII

 

 

Zoznam potrieb do pôrodnice (pdf)

Dokument obsahuje podrobný zoznam vecí, ktoré sú potrebné k starostlivosti o matku a novorodenca počas pobytu v pôrodnici, veci na cestu domov nevynímajúc.

 

Pred pôrodom

 

Psychofyzická príprava na pôrod 

Odporúča sa začať najskôr od 20. týždňa fyziologického tehotenstva a najneskôr mesiac pred predpokladaným termínom pôrodu. 

KAŽDÝ UTOROK od 8.30 do 10.30 hod. 

PAVILÓN PÔRODNICE

- spoločný vchod s gynekologickou ambulanciou, po schodoch a doľava

 • Viete ako prebieha pôrod? Ako správne dýchať?
 • Chcete sa dozvedieť viac o svojom tehotenstve?
 • Viete ako sa máte stravovať počas gravidity?
 • Čo prináša šestonedelie? Ako správne dojčiť? 
 • Chcete získať bežné návyky v starostlivosti o novorodenca (kŕmenie, manipulácia, kúpanie, prebaľovanie, a i.)

Odpovede na tieto otázky ako aj možnosť nahliadnuť na pôrodnú sálu a prezrieť si nadštandardnú izbu získate, ak absolvujete Kurz psychofyzickej prípravy na pôrod vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica. 

LETÁK (PDF)

 

 

Nezabudnite si v predstihu zabliť všetko potrebné do pôrodnice. Ako pomôcka Vám bude slúžiť tento zoznam:

Zoznam potrieb do pôrodnice (pdf)

Dokument obsahuje podrobný zoznam vecí, ktoré sú potrebné k starostlivosti o matku a novorodenca počas pobytu v pôrodnici, veci na cestu domov nevynímajúc.

 

 

Súčasťou kurzu sú tematicky zamerané prednášky a cvičenia:

 • fyzická časť - cvičenie - každá začatá hodina  - 5€
 • náučná časť - prednášky, diskusia - každá začatá hodina - 5€

Cvičenia sú zamerané na precvičenie horných a dolných končatín, chrbtovej časti a posilnenie panvového dna.

Kurz vedie diplomovaná pôrodná asistentka Erika Rybnikárová s absolvovaným certifikačným štúdiom Psychofyzická príprava na pôrod. Vedúca sestra neonatologického oddelenia Mgr. Mária Srholcová edukuje rodičky v oblasti dojčenia a starostlivosti o novorodenca.

KONTAKT

Erika Rybnikárová
T: (918) 717 849, 
E: erikarybnikarova.er@gmail.com

 
 

Na pôrodnej sále

Našou snahou je predovšetkým priviesť vám na svet zdravé dieťa. Naše služby ale presahujú rámec pôrodnej sály. Prvú dobu pôrodnú trávia rodičky obvykle na tzv. izbe čakateliek, kde využívajú najmä sprchu, prípadne veľké fit lopty. Rozhodnutia pacientiek o aplikácii klystíru a holenia sú rešpektované. Z izieb sa rodičky presúvajú do jedného z dvoch pôrodných boxov. Využiť možno aj polohovateľné pôrodné kreslo.

Pri spontánnom pôrode s normálnym priebehom si polohu počas prvej doby pôrodnej volí rodička. Počas druhej doby pôrodnej je v klasickej  polohe (v ľahu na chrbte), eventuálne v sede, personál sa snaží vyhovieť rodičke a umožniť je polohu podľa požiadavky.

Záujemkyne o odber pupočníkovej krvi týmto žiadame, aby nás informovali o svojom prianí pri príjme na pôrodnú sálu.

Prípadné sekcie (cisárske rezy) sa robia najčastejšie v spinálnej anestéze, výber metódy sa odvíja vždy od zdravotného stavu rodičky.

VÝBER LEKÁRA

Možno máte referencie od spokojných známych a chcete si vybrať operatéra sami. Táto služba je inak spoplatnená v bežnej pracovnej dobe a inak cez víkend.

 • Výber pôrodníka -180€
 • Výber anestéziológa (bežný pracovný čas) - 100€

Menná pôrodníkov nájdete v sekcii o gynekologicko-pôrodníckom oddelení v personálnom obsadení.

 

SPRIEVODCA PRI PÔRODE - LETÁK (PDF)

Nielen manžel alebo partner môže byť osobou, ktorá Vám bude oporou počas pôrodu a bude stáť vo vašej bezprostrednej blízkosti. Nie je vylúčená ani prítomnosť jedného z rodičov, priateľa alebo inej blízkej osoby. 

Čas možného príchodu sprievodcu na oddelenie sa odvíja od obsadenosti predpôrodných izieb. 

Sprievodcovi rodičky je umožnené účastniť sa na prvotnom ošetrení novorodenca, zhotoviť pamätné fotografie.

 • Prítomnosť otca alebo inej blízkej osoby pri pôrode - 30€ 

Vyžaduje sa poučenie od lekára min. 2 týždne pred termínom pôrodu. INFORMUJTE SA NA AMBULANCII

TLMENIE BOLESTI

Ponúkame Vám na výber jednu z 3 možností ako sa vysporiadať s pôrodonými bolesťami. Možno máte genetickú predispozíciu, ktorá spoľahlivo funguje už po niekoľko predchádzajúcich generácií a vy patríte k tým, ktoré zažívajú rýchly a nekomplikovaný spontánny pôrod. Vďaka bohu ste jednou z nich a nepotrebujete žiadnu pomoc.

Ak uprednostňujete pocit istoty a chcete sa o svoju bolesť podeliť, nechajte to na nás. Epidurálnu analgéziu (EDA) ponúkame všetkým rodičkám, ale so žiadosťou o túto službu sa na nás treba obrátiť ešte pre pôrodom. Odporúča sa aj pohovor s anestéziológom. 
Cez víkendy a sviatky je dostupnosť služby limitovaná prítomnosťou anestéziológa.

 • EDA - 150€

Vyžaduje sa poučenie od lekára min. 2 týždne pred termínom pôrodu. INFORMUJTE SA NA AMBULANCII

No a ak by sa stalo, že svoje predsavzatie netlmiť pôrodnú bolesť chcete zmeniť na poslednú chvíľu (v čase rozbehnutého pôrodu), nič nie je stratené. Pre tieto prípady je vám k dispozícii tzv. Entonox, laickej verejnosti známy skôr ako rajský plyn.

LETÁK ENTONOX ( PDF)

 • Inahalácia entonoxu - 50€ 

 

 

Po pôrode (bonding, samoprisatie, rooming in)

Bábätko je tesne po pôrode položené na brucho matky (bonding). Pár minút po ošetrení a oblečení, ak to zdravotný stav matky a novorodenca dovoľuje, prebieha pokus o samoprisatie dieťaťa. Poslednú dobu pôrodnú trávi zväčša dieťa na novorodeneckom oddelení a matka na pôrodnej sále. Po cisárskom reze ak to samozrejme zdravotný stav oboch dovoľuje, prebieha kontakt telo na telo tiež, dieťa je s matkou na izbe do 48 hod., i keď kontakt s dieťaťom matka má aj dovtedy. Po spontánnom pôrode je dieťa prinesené do 6 hodín.

 

Sociálna poisťovňa (SP) vytvorila informačný leták pre budúce matky s cieľom posilniť informovanosť matiek vo veci riadneho uplatňovania nároku na výplatu sociálnej dávky MATERSKÉ a poskytnutia rodičovského príspevku po ukončení nároku na materské.

Leták poskytne odpovede napr. aj na nasledujúce otázky:
Akceptuje SP rodný list vystavený v inom členskom štáte EU?
Môžem poskytnúť rodné číslo dieťaťa telefonicky?

LETÁK (PDF)

 

IZBY

Na izbách typu rooming in sú obvykle 2-3 matky s deťmi. Izby sú so samostatným hygienickým zariadením alebo bunkového typu (väčšina), tzn. 1 toaleta a kúpeľňa pre 2 izby. Matky na nadštandardných jednolôžkových izbách majú samostatné hygienické zariadenia. Takéto izby má oddelenie tri. 

DOJČENIE

Poradensto ohľadne dojčenia vám poskytnú vyškolené sestry. Na oddelení je k dispozícii odsávačka. V roku 2016 odchádzalo 95 percent detí domov plne dojčených.

NÁVRAT DOMOV

Na oddelení trávia matky pri bežnom pôrode 4-5 dní a po sekcii 5 dní.

NÁVŠTEVY (DENNE )

Návštevy sú povolené v návštevnej miestnosti alebo na nadštandarných izbách so zvolením službukonajúceho personálu. 
NÁVŠTEVNÝ PORIADOK

 

STAROSTLIVOSŤ O NOVORODENCA

Štyri ruky sú viac ako jedna a pri starostlivosti o novorodenca tomu nie je inak. Edukácia matky v starostlivosti o dieťa môže prebiehať za účasti otca dieťaťa, príbuzného alebo partnera. Poskytnuté informácie sú zamerané na kúpeľ, prebalovanie, dojčenie, či starostlivosť o kožu. 

 • Účasť otca dieťaťa, príbuzného, partnera na edukácii matky v starostlivosti o novorodenca (dojčenie, kúpeľ, prebaľovanie, starostlivosť o kožu....) - 15€

 

MONITORY DYCHU

Monitory dychu dokážu zaznamenať každú nepravidelnosť či anomáliu v dychovej činnosti dieťatka. K privolaniu pomoci slúži zvukový i svetelný signál. 

Monitory dychu novorodencov sa stali vďaka Nadácii Križovatka bežnou súčasťou vybavenia všetkých postielok na pôrodnici i novorodeneckom oddelení. 

Neonatologické oddelenie (034 69 69 249) v spolupráci s Nadáciou Križovatka zapožičiava monitory dychu rodičkám na domáce použitie na obdobie min. 6 mesiacov.

 

NADŠTANDARDNÉ IZBY

Ak chcete prijímať návštevy na pôrodníckom oddelení v súkromí rodiny, ponúkame vám ubytovanie na jednolôžkovej izbe so samostatným hygienickým zariadením (chladnička, TV, nadštandardné vybavenie nábytkom, postieľka, vlastné hygienické zariadenie, prijímanie návštev na izbe).

 • 20€ / noc

 

  

 

FOTOGALÉRIA

Kurz predpôrodnej prípravy

Nadštandardná izba na pôrodnici

Potrebujete poradiť? Napíšte nám:

Cestou kontaktného formulára nie je možné riešiť starostlivosť o neodkladné stavy, stanoviť diagnózu, stanoviť liečebný postup, objednať sa na vyšetrenie, výkon alebo službu, ani dohodnúť si hospitalizáciu. Odpoveď očakávajte v priebehu niekoľkých dní.