Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, a. s.

Ako nás nájdete Plán areálu Facebook

034/664 4951-5

sekretariat@nspskalica.sk
  • Domov
  • Strava v nemocnici

Strava v nemocnici

Strava má významný vplyv na fungovanie organizmu. Zavedenie správnej výživy v čase liečby tak napomáha zvýšeniu obranyschopnosti organizmu a podporuje liečebný režim. Pacient je odolnejší voči prípadným infekciám a iným komplikáciám, lepšie sa mu hoja rany. Pri cukrovke a celiakii je dokonca vhodná strava základným liečebným prostriedkom.

HOSPITALIZOVANÝ PACIENT

Ako pacient lôžkového oddelenia ste prijímajúcim lekárom oboznámený o liečebnom režime. Dôležitou súčasťou tohto režimu je pokoj na lôžku a strava. Na základe vyšetrení a stanovenej diagnózy vám lekár naordinuje vhodný stravovací, resp. diétny režim. Ak máte otázky alebo výhrady k vašej naordinovanej diéte, konzultujte prípadnú zmenu s ošetrujúcim lekárom.
Pripúšťame, že strava s diétnymi obmedzeniami obvykle nie je taká chutná ako domáca,  ale pomáha organizmu v boji s ochorením a zbytočne ho nevyčerpáva. Týmto prispieva k navráteniu telesného zdravia a psychickej pohody.

STRAVA Z DOMU

V prípade, že si chcete priniesť vlastnú stravu pre seba či dieťa (napr. ovocie, jogurt), vždy je potrebné požiadavku najprv skonzultovať s personálom oddelenia.

KONZULTÁCIA STRAVY 

Počas hospitalizácie je možné požiadať o konzultáciu nemocničného asistenta výživy. Kontakt s ním vám na požiadanie sprostredkuje sestra na oddelení. V prípade potreby vám asistent výživy poskytne bližšiu špecifikáciu diéty s doplnením o vhodnú životosprávu do domácich pomerov.

VYBRANÉ DIÉTNE REŽIMY

 

NESLANÁ ŠETRIACA DIÉTA

sa podáva pacientom s chorobami srdca a ciev, pri zlyhávaní - dekompenzácii srdca a pri všetkých chorobách, ktoré vedú k zadržiavaniu tekutín v tele (podkožné opuchy alebo tekutina v brušnej dutine). Môžu ju využiť aj niektorí chorí so zvýšeným krvným tlakom. Diéta sa podáva tiež ležiacim alebo nepohyblivým pacientom. Vylúčená je kuchynská soľ s obmedzením potravín obsahujúcich väčšie množstvo sodíka. Nevhodné je konzumovať kuchynskú soľ a všetky pokrmy v ktorých bola použitá, tiež kávu, kyslú a pikantnú zeleninu, údeniny, vyprážané, korenené a pikantné jedlá.

 

NÍZKOBIELKOVINOVÁ DIÉTA

sa pripravuje bez soli a mäso sa podáva približne v polovičných dávkach. Predpisuje sa pri ochoreniach obličiek. Za nevhodné potraviny sa považujú kuchynská soľ a všetky potraviny, v ktorých bola použitá (údeniny, šunka, mäsové konzervy, kyslé uhorky, čalamáda, syry, minerálne vody, slané druhy chleba a pečiva,..).

 

DIÉTA S PRÍSNYM OBMÄDZENÍM TUKOV

Strava s prísnym obmedzením tukov je neplnohodnotná a podáva sa iba na čas, pokým neodznie akútne štádium choroby. Predpisuje sa pri infekčnom zápale pečene (akútne štádium), prvé dni po žlčníkovom záchvate, po operácii žlčníka a chorým s akútnou pankreatitídou. Diéta je prevažne sacharidová s úplným vylúčením tuku, mäsa a živočíšnych bielkovín. 

 

DIÉTA ŠETRIACA “POPÔRODNÁ“ 

je určená pacientkam po pôrode počas dojčenia. Treba sa vyhnúť potravinám, ktoré sú alergizujúce (citrusy, jahody, kakao, pistácie..), nafukujúce (kapusta, kel, fazuľa..) a príliš aromatické (cesnak, cibuľa, korenie), či pikantné. Neodporúčajú sa ani sýtené vody, ale treba dbať na dostatočný prísun tekutín.

Pamätajte na to, že všetko čo prijímate v strave počas dojčenia, sa vám vráti v spokojnom a zdravom dieťatku

 

 

SPRIEVODCA PACIENTA, OSOBA PRIJATÁ NA OHV VÝKON ALEBO HOSŤOVSKÝ POBYT

Osobám sprievodcu pacienta v ústavnej starostlivosti, osobám prijatým na osobitne hradený výkon alebo na hosťovský pobyt možňujeme celodenné stravovanie. Výnimkou sú oddelenia neurológie a vnútorného lekárstva, kde je strava započítaná do ceny hosťovského pobytu.

  •  6,40€ (celodenná strava)
  • 1,40€ (raňajky)
  • 2,85€ (obed)
  • 2,15€ (večera)

 

CUDZÍ STRAVNÍCI

Nemocničná strava nie je určená len zamestnancom a klientom nemocnice. K odberu stravy z nemocnice sa môže prihlásiť ktokoľvek. Podmienkou je len prístup k terminálu na objednávanie stravy a dostatočný kredit na karte.

KONTAKT

Referent stravovania
Eva Ferechová
(34) 69 69 470

 

KARTA STRAVNÍKA

Karta slúži k identifikácii stravníka pri objednávaní stravy na termináli ( stravovacia prevádzka nemocnice). Kartu vydáva pracovník pokladne (budova administratívy, 1. poschodie). Platí sa záloha za kartu vo výške 5€, ktorá je vratná. Karta je kreditná, pracovník pokladne nabije záujemcovi o stravovanie kredit v požadovanej výške.

OBJEDNÁVANIE STRAVY

K objednávaniu stravy slúži terminál umiestnený v stravovacej prevádzke pri vstupe. S obsluhou terminálu vás oboznámi pracovník stravovacej prevádzky na požiadanie. Terminál má snímacie zariadenie na kartu, po zaevidovaní karty sa zobrazí ponuka menu.

Stravu si treba objednať najneskôr deň pred termínom odberu do 9.00 hod. 

MENU, CENY

Na výber je zo 4 jedál:

  • 3,85€ - Z1 (mäsitý pokrm),
  • 3,85€ - Z2 (bezmäsitý pokrm),
  • 4,30€ - Z3 (v zmysle ponuky Z1 s prídavkom, resp. šalát)
  • 3,85€ - Z4 (diétna strava, obvykle mäsitý pokrm).

 Ceny sú v platnosti od 1.2.2020.

ODBER

Osobný odber stravy sa uskutočňuje v jedálni stravovacej prevádzky (plán areálu). Kartu a obedový box (obedár) treba mať so sebou.

DOVOZ STRAVY

S požiadavkou na objednávku nemocničej stravy s dovozom sa treba obrátiť na Mesto Skalica.

KONTAKT

Referát sociálnej práce a zdravotníctva
Mgr. Lucia Grófová
(34) 69 03 605
grofova.lucia@mesto.skalica.sk

Informácie o nároku na zvýhodnené stravovanie (odkaz na sekciu mesta Skalica)

 

Oznamy

SONO bedrových kĺbov novorodencov v pôrodnici

31.12.2020 : Všetci novorodenci, ktorí od marca 2020 opúšťajú skalickú pôrodnicu, majú skríning bedrových kĺbov vykonaný. Sonografické vyšetrenie aktuálne vykonávame na novorodeneckom oddelení v rámci hospitalizácie na pôrodnici.
V prípade, že ide o rodičku, ktorá nerodila v Skalici alebo z iného dôvodu nemá dieťatko vyšetrenie absolvované, môže sa objednať na SONO bedrových kĺbov na č.t. 034 69 69 249. Ďakujeme za pochopenie.


Reumatologická ambulancia

01.08.2020 - 27.11.2020 : Reumatologická ambulancia FNsP Skalica je z dôvodu vzdelávania lekára v období od augusta do novembra mimo prevádzku. Všetkým pacientom objednaným na uvedené obdobie bol pridelený náhradný termín. O zrušení pôvodného termínu boli informovaní SMS správou. Informácia o náhradnom termíne je zasielaná pacientom tiež formou SMS správy. Pacienti sa môžu informovať na pridelené termíny aj v klientskom centre, a to telefonicky (034 69 69 206, 034 69 69 207) alebo osobne (vestibul hlavnej budovy, 6.00 – 15.30 hod.). S požiadavkou na predpis liekov kontaktujte prosím vášho všeobecného (obvodného) lekára. Ďakujeme za pochopenie.


BLOKOVANIE HOVOROV DO AMBULANCIÍ

31.12.2020 : Pre ambulancie v rezervačnom systéme MaPa sú telefonické hovory do ambulancií v čase od 8.00 do 13.00 hod. blokované (10 ambulancií). Pacienti môžu kontaktovať v tomto čase pre účely rezervácií klientske centrum - 034 69 69 206 (-207). Oznam platí na neurčito.


ONKOLOGICKÉ VYŠETRENIA

14.10.2020 - 30.11.2020 : Onkologická starostlivosť je počas mimoriadnej situácie poskytovaná nasledovne:
Plánované odbery a kontrola pacienta sa vykonávajú po telefonickom objednaní na tel. číslach 034 69 69 365 (MUDr. Nečas) alebo 034 69 69 463 (MUDr. Mišová).
Akútne stavy a zhoršení pacienti sú vybavovaní priebežne.
Pacienti objednaní na podanie chemoterapie sú vybavovaní podľa objednania.
Pacientov,  ich rodinných príslušníkov a sprievodcov žiadame, aby dodržiavali hygienické nariadenia (rúško, dezinfekcia rúk, odstup).
Ďakujeme za pochopenie.   


Všetky oznamy

Potrebujete poradiť? Napíšte nám:

Cestou kontaktného formulára nie je možné riešiť starostlivosť o neodkladné stavy, stanoviť diagnózu, stanoviť liečebný postup, objednať sa na vyšetrenie, výkon alebo službu, ani dohodnúť si hospitalizáciu. Odpoveď očakávajte v priebehu niekoľkých dní.